تبلیغات
صلح و آزادی - اشتباهات رایج در زمان خواستگاری
دوشنبه 2 فروردین 1389

اشتباهات رایج در زمان خواستگاری

   نوشته شده توسط: احمد زرنگ    

http://www.imageurlhost.com/images/tt601qk3ap5ywp57uogj.jpg
 

1- انکار و یا نادیده گرفتن اطلاعاتی که تاکنون از طرف مقابلتان کسب کرده اید و نشانه یک مشکل و یا رفتار نامناسب است.

- تنها بروی جنبه های مثبت تمرکز کردن. عدم تمایل به شناخت ضعف ها، محدودیتها،جنبه های منفی و عادات ناپسند طرف مقابل. شما بایستی منصفانه جنبه های منفی و مثبت فرد مقابل خود را ببینید و مورد ارزیابی قرار دهید.

3- تصمیم گیری درباره اینکه فرد مقابلتان مناسب و درخور شماست یا خیر، هنگامی که دیوانه وار عاشق وی شده اید و یا در مراحل نخست رابطه بسر میبرید. هنگامی که شما دیوانه وار عاشق کسی هستید، از احساس خود لذت ببرید، اما محتاط باشید. در این وضعیت شما در یک حالت خلسه و سرخوشی شگفت انگیزی بسر میبرید و براحتی توسط احساسات خود گمراه میشوید. بنابراین در این مقطع و برهه حساس هیچگونه تصمیم مهمی اتخاذ نکنید. اجازه دهید این احساسات خوشایند فروکش کنند و سپس در مورد فرد مقابل و رابطه خود تصمیم نهایی را اتخاذ کنید.

4- نادیده گرفتن احساسات خودتان. چنانچه شما در کنار فرد مورد نظرتان احساس خوبی ندارید، از اینکه خودتان باشید بیم دارید، و یا قادر به صحبت کردن در مورد برخی مباحث خاص و یا مسایل حساس نیستید، از وی صرفنظر کنید و به جستجوی خود ادامه دهید. چنانچه به طرف مقابل خود اعتماد ندارید و یا هنوز بطور کامل مورد پذیرش وی قرار نگرفته اید، به فرد مقابل خود بعنوان یک شخص ویژه و مهم در زندگی خود ننگرید.

5- انتخاب فردی که نیاز به تغییر دارد. تصور کنید که قادرید وی را تغییر داده و به وی رفتار صحیح را بیاموزید، در زندگی هدایتش کنید و یا آنقدر دوستش دارید که قادرید از کاستی ها و عیوب وی چشم پوشی کرده و آنها را تحمل کنید.

6- انتخاب فردی که به شما نیاز دارد. فردی را برگزینید که شما را دوست دارد و تمایل دارد در کنار شما باشد. نه کسی که به شما محتاج است. چراکه ممکن است پس از برآورده شدن نیازش در آینده، دیگر خواهان شما نباشد.

7- همیشه مهربان و سازگار بودن، همواره به فکر خوشحال کردن و راضی نگه داشتن طرف مقابل بودن، انجام ندادن کاری که طرف مقابل را ناراحت کند. و یا تلاش فراوان برای آنکه طرف مقابل شما را دوست داشته باشد. رابطه باید برای هردوی شما مفید و موثر باشد. مسئولیت شکل دهی این رابطه مفید و موثر نیز به عهده هر دوی شماست.

The image “http://www.imageurlhost.com/images/xh93zmqxpjx7b2fmhxkz.jpg” cannot be displayed, because it contains errors.

اشتباهات رایج قبل از ازدواج

 

۱-اشتباه اول : سؤالات كافی نمی پرسیم

نپرسیدن سؤال كافی به چند دلیل می باشد :

الف ) پرسیدن سؤال جنبه عاشقانه ارتباط را مخدوش می كند ما سؤال نمی پرسیم چون می ترسیم روابط عاشقانه بهم بخورد سؤال كردن شاید عاشقانه نباشد اما تنها راه هوشمندانه برای شناخت همسر آینده است .

ب ) نمی خواهیم جواب سؤالات خود را بدانیم برخی اوقات فكر این هستیم كه حتماً با فرد مقابل ازدواج میكنیم  و نمی خواهیم رابطه به پایان برسد ، نمی خواهیم چیز بد بشنویم به همین دلیل به طور نا خود آگاه سؤال نمی پرسیم

ج ) می ترسیم متقابلاً از ما نیز همان سؤالات پرسیده شود زمانی كه از گذشته خود راضی نیستیم و احساس خوبی نسبت به خودمان نداریم بطور نا خود آگاه از پرسیدن سؤال طفره می رویم تا از ما نیز همان سؤالات پرسیده نشود .

د ) نمی دانیم در باره چه موضوعاتی باید سؤال كنیم به این معنا كه ما از ازدواج  تصور روشنی نداریم . نمی دانیم در زندگی مشترك چه اموری با اهمیت است .

اشتباه دوم :

2- نشانه های هشداردهنده را نا دید ه می گیریم :

نادیده گرفتن نشانه های هشدار دهنده یكی از خطرناك ترین اشتباهاتی است كه در هنگام ازدواج برخی از افراد مرتكب می شوند . ما چیزی را از فرد متقابل خود می بینیم كه نشانگر این واقعیت است كه باید دقت بیشتر بكنیم اما خود آگاه یا نا خود آگاه از آن چشم پوشی می كنیم .

مهمترین علائم هشدار دهنده :

الف ) مسائل را كم اهمیت جلوه می دهیم

-         آنقدر هم عصبانی نیست

-         آنقدر هم سیگار مصرف نمی كند   

-         آنقدر هم مواد مصرف نمی كند

ب ) كار های او را توجیه می كنیم

- كودكی بدی داشته به همین خاطر زود عصبانی می شود

- چون استرس كاری زیادی دارد فعلاً كمی مواد مصرف می كند

ج )‌ كارهای او را منطقی جلوه می دهیم

- او واقعاً با هوش است اگر كار ی نمی كند در عوض بسسیار مطالعه می كند

د )‌ مشكلات و مسائل را انكار می كنیم

- هیچكس تا به حال همانند او مرا دوست نداشته است  چه كسی گفته كه او عصبانی است - او معتاد نیست فقط بعضی وقتها بطور تفننی مواد مصرف می كند

3- عجولانه و زود هنگام سازش می كنیم

یكی از اشتباهات كه در زمان آشنایی مرتكب می شویم این است كه ارزشها ، رفتارها و عادت های خود را به سرعت تغییر می دهیم تا وانمود كنیم با فرد مقابل توافق و هماهنگی داریم . در ابتدای آشنایی با چشم پوشی و كوتاه آمدن از آنچه برایمان اهمیت دارد سعی می كنیم رابطه را فقط حفظ كنیم وقتی كه متوجه می شویم كه عقاید و باورهایمان به مزاق فرد مقابل خوش نمی آید ممكن است برای عقاید خود اهمیت كمتری قائل می شویم تا وانمود كنیم كه بسیار با هم تفاهم داریم .

سازشهای عجولانه معمولاً در موارد زیر خود را نشان می دهند :

الف ) چشم پوشی از باورها و ارزشهای خود

ب ) دست برداشتن از علائق و فعالیتهای خود

ج ) كناره گیری از خانواده و دوستان

سازش و مدارا و مصالحه در زندگی مشترك از اهمیت زیادی برخوردار است . اما وقتی كه سازش زود هنگام و نا پخته بود تأثیر مخربی در ارتباط و آینده خواهد داشت .

4- تسلیم نیاز جنسی می شویم

وقتی كه كسی می خواهد ازدواج كند ، یكی از مسائل عمده ای كه در تصمیم گیری صحیح ایجاد مانع می كند میل جنسی است . فرد هم جوان است و هم می داند كه ازدواج می تواند به میل جنسی خود پاسخ دهد . بنا براین سعی می كند كه به سرعت به سمت ازدواج حركت كند تا به میل جنسی خود پاسخ دهد . برای اینكه ار اشتباه مصون باشیم لازم است به موارد زیر عمل شود :

-         با حوصله و بدون عجله در طول زمان با فرد مقابل خود آشنا شوید .

-         برای ازدواج عجله نكنید .

-         از هر گونه رابطه جنسی قبل از ازدواج پرهیز كنید .   

5- تسلیم زرق و برق های مادی و ظاهری می شویم

در اجتماع ما ودر جهان امروزین تاکید زیادی بر ثروت ، پول و وضعیت ظاهری افراد می شود . در عین حال ثروت ،شهرت وپول به تنهایی اغوا کننده وافسونگر است . بسیاری از ما در مقابل ثروت وپول افسون می شویم 

برخی از ما در انتخاب همسر خود متأثر از عوامل زیر هستیم :

-         پول فرد

-         ثروت خانوادگی

-         قدرت و نفوذ فرد

-         شغل او

-         شهرت او

-         زیبایی او

بسیاری از ما فكر می كنیم كه این عوامل بالا شباهتهایی بین دو نفر وجود داشته باشد اما داشتن شباهت با تحت تأثیر قرار گرفتن متفاوت است وقتی یك رابطه صرفاً به دلیل مسائل اقتصادی ظاهری و مادی شكل می گیرد رابطه نا سالم است .

6- تعهد را مقدم بر تفاهم می دانیم

 قبل از اینكه متوجه شویم با او تفاهم داریم و قبل از اینكه متوجه شویم كه آیا او همسر مناسبی برای من هست یا نه متعهد به ازدواج با او می شویم و سریع قول ازدواج می دهیم افرادی بیشتر دچار این اشتباه می شوند كه :

- مایل هستند متأهل باشند تا مجرد

- آرزومند هستند كه سر انجام بگیرند و سر خانه زندگی خودشان بروند .

-از خواستگاری خسته شده اند

- از طرف دیگران تحت فشار هستند

- افرادی كه فقط و فقط جنبه های مثبت دیگران را می بیند و در هر فردی می تواند به سرعت چیزی دوست داشتنی پیدا كنند .

- به لحاظ عاطفی به فرد متعهد شده اند .

7- تفاهم را بر علاقه و محبت مقدم می دانیم

به نظر می رسد برخی از افراد تفاهم بسیار زیادی با هم دارند و به همین دلیل به آنها پیشنهاد می شود كه باهم ازدواج كنند . اما علی رغم تفاهم زیادی كه با هم دارند علاقه به یكدیگر ندارند یا بهتر بگوییم برای یكدیگر جذّاب نیستند متأسفانه معمولاً به این افراد توصیه می شود كه ازدواج كنند بعداً محبت و علاقه ایجاد می شود . لازم است بدانیم در صورتی كه علاقه و محبت بین دو نفر به طور خاص وجود نداشته باشد با ازدواج هم آن علاقه ایجاد نمی شود . درست است كه تفاهم در ازدواج  لازم است اما كافی نیست .

ازدواج زمانی به سامان و موفقیت منجر می شود كه سه عنصر علاقه ، تعهد و تفاهم با هم وجود داشته باشد .

8- باور به این كه پس از ازدواج مشكلات كم می شود

بسیاری از ما امید واریم كه با ازدواج همه چیز به خیر وخوشی خواهد گذشت . حتی اگر قبل از ازدواج مسایل ومشكلاتی وجود داشته باشد ورابطه دوطرف غیر صمیمی باشد ، باز هم فكر می كنیم كه با ازدواج همه چیز حل خواهد شد . اما لازم است به این نكته توجه كنیم كه آنچه در خلال آشنایی از فرد می بینیم ، به احتمال بسیار زیاد بعد از ازدواج تداوم خواهد یافت . یكی از راههای شناخت فرد مقابل شناخت خانواده اوست یكی از بهترین شیوه های برای شناخت فرد ، مشاهده او در زمانی است كه با خانواده اش درتعامل است. نحوه برخوردبا اعضای خانواده ، پدر ،مادر ، شاخصی از رفتار در آینده  او در یك ارتباط صمیمانه است

9- باور به این كه اورا تغییر خواهیم داد

یكی از باورهای بسیار رایج وغلط در اكثر فرهنگها این باور است كه ما می توانیم با عشق وتوجه وتلاش همسر خود را تغییر دهیم . به خصوص خانمها مستعد پذیرش این باور غلط در زمان آشنایی وازدواج هستند در حالی كه این باور نادرست وعملی نیست . در رفتار طرف مقابل مشكلاتی به عینه مشاهده می كنند وخود را به روشهای مختلف توجیه می كنند مثلا چون كودكی خوبی نداشته عصبانی است ، چون پدر ومادر خود را از دست داده مواد مصرف می كند و... واعتقاد دارند چون تاكنون كسی به آنها محبت نكرده دچار این مشكل شده اند ومن اگر به او توجه بیشتر ومحبت كنم مشكل او بر طرف می شود . 

 

واقعیت اساسی در رابطه با ازدواج

 

1- شما نمیتوانید فردی را مجبور كنید تا شما را دوست داشته باشد و هیچ كس توانایی خوشبخت ساختن صد در صد شما را ندارد.

2- هر چه میخواهید تلاش كنید، شما هیچگاه قادر نخواهید بود شریك خود را تغییر دهید، هر چند اگر شما خود را تغییر دهید، ممكن است شریك شما نیز تغییر كند.

3- اشخاص با اشخاص ازدواج نمیكنند، بلكه آنها با توهمات و خیالپردازیهای خودشان ازدواج میكنند.

4- یك ازدواج حقیقی درست از نقطه ای آغاز میگردد كه توهمات پایان می یابند. چالش یك ازدواج آن است كه كشف كنیم با چه كسی ازدواج كرده ایم.

5- عشق تنها یكی از عللی است كه ما شریك خود را بر میگزینیم. (برخی اوقات مهمترین فاكتور نمیباشد)

6- به احتمال زیاد، خصلتها و صفات موجود در شریكتان كه دیوانه وار خشم شما را برمی انگیزند، همان صفاتی هستند كه در ابتدا شما را مجذوب شریكتان كرده بوده اند.

7-این غیر ممكن است كه شما  بدون تجربه كردن دوران درد و تنهایی یك رابطه را پشت سر بگذارید.

8-بزرگترین هدیه ای كه میتوانید به فرزندانتان اعطا كنید یك ازدواج محبت آمیز میباشد.

9-موفقیت زمانی در یك ازدواج حاصل میگردد كه هر كدام از ما به این واقعیت پی ببریم كه نیازهای شریكمان حداقل به اهمیت نیازهای خودمان میباشد.

10- ازدواج بهترین فرصت برای رشد و بالندگی، غلبه بر حس خودخواهی و آموزش عشق ورزی میباشد

The image “http://www.imageurlhost.com/images/rcsgdmtvjni76p9hmjla.jpg” cannot be displayed, because it contains errors.


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر