تبلیغات
صلح و آزادی - طب سوزنی
پنجشنبه 27 اسفند 1388

طب سوزنی

   نوشته شده توسط: احمد زرنگ    

طب سوزنی، تزریق آرامش به دردهای ناتمام
طب سوزنی در اسطوره ها جای دارد و تاریخچه ی آن به هزاران سال پیش برمی گردد. قدمت این طب به قدری است كه بقایای آن را می توان از عصر حجر پیگیری كرد.

طب سوزنی بخش مهمی از پزشكی سنتی چین است، این طب ابتدا فقط نوعی شیوه درمانی تلقی می شد و بعداً بتدریج توسعه یافت .
طب سوزنی دارای تاریخ دیرینه است. در كتب باستانی و قدیمی ذكرشده كه وسایل ابتدایی آن، یك سوزن سنگی بوده كه در طب سوزنی چین باستان بكار می رفته است.
چین در جریان اشتغال به مطالعه و بررسی كشفیات قدیمی،سوزن سنگی برای استفاده طبی را كشف كرد.
بدنبال پیشرفت فنون ذوب آهن، سوزن فلزی بتدریج تغییر یافت و در نتیجه سوزن فلزی تدریجا جایگزین سوزن سنگی برای استفاده طبی شد و بدین ترتیب ، دامنه كاربرد طب سوزنی گسترده تر گردید.
در این دوران در سلسله های شرقی و پادشاهی، بسیاری از كارشناسان پزشكی كه در طب سوزنی مهارت داشتند، پا به عرصه وجود گذاشتند .
گر چه سابقه طب سوزنی در ایران مشخص نیست ولی نقاطی كه مورد استفاده برای زالو انداختن قرار می گرفت و نیز در خوزستان بیماران روستایی كه به پزشكان مراجعه می كردند بعضی از نقاط بدنشان را می سوزاندند و یا خال كوبی می كردند.
این نقاط با نقاط طب سوزنی چینی منطبق است و این وظیفه محققان و پژوهشگران است كه در این زمینه تحقیق كنند ، شاید گوشه های تاریك طب سنتی ایران كمی روشن شود.
تاریخچه طب سوزنی در دوران جدید در ایران به دهه پنجاه خورشیدی برمی گردد كه یك هیأت چینی به دعوت دولت وقت به كشور آمدند و نزدیك به یكسال در كرج ، رامسر و بیمارستان شهدای تجریش مستقر بودند.
در واقع طب سوزنی روش درمانی تنظیم كننده است، این روش قادر است عــدم توازن نیروها را در بدن یكسان و برابر كند.
طب سوزنی این قدرت و خاصیت را دارد كه شفای واقعی یك بیماری را تحقق بخشد و فقط به از بین بردن نشانه های بیماری محدود نمی شود.
مهمترین مزایای طب سوزنی نیز مانند ارزان بودن، اینكه ساده است و در همه جا قابل انجام میباشد،‌ مؤثر بودن آن ثابت شده و اگر توسط فرد متخصص انجام شود ، هیچگونه عارضه ای ندارد.
تشخیص در طب سوزنی كار بسیار دشواری است واز بیماری كه مراجعه می كند باید یك شرح حال مفصل در مورد تمام اعضای بدن گرفت و او را از نظر روحی روانی سنجید.
معاینه بیمار از نحوه ی صحبت كردن، راه رفتن، نشستن روی صندلی، رنگ و حالت چهره، ناخن ها و لب ها شروع می شود و با معاینه ی نبض و زبان ادامه می یابد.
معاینه ی زبان در طب سوزنی اهمیت ویژه ای دارد و می توان از روی معاینه ی زبان به بسیاری از بیماری های فرد پی برد. رنگ زبان، شكل آن، نوع بار روی زبان و محل قرار گرفتن آن، تورم زبان و حس خطوطی كه بارها هریك از ما روی زبانمان مشاهده كرده ایم و از آن سرسری گذشته ایم، می تواند به تشخیص كمك كند.
بیمارانی كه از این روش برای درمان خود استفاده كردند می گویندطب سوزنی درمانی بدون درد است و هیچ عارضه ای ندارد و امروزه استفاده از سوزن های یك بار مصرف، كار پزشكان و بیماران را بسیار راحت تر كرده است.
طب سوزنی می تواند با تحریك اعصاب نخاعی، آزاد شدن واسطه های عصبی مهار كننده درد را تحریك كند . از این پدیده گاه به نظریه دروازه یاد می شود .
سوزن های به كار رفته در طب سوزنی، می توانند مقدار جریان خون را در منطقه اطراف سوزن افزایش دهند. افزایش جریان خون می تواند موادغذایی بیشتری را به محل رسانیده یا مواد سمی را از آنجا دور كند یا هر دو كار را انجام داده و در نهایت سلامت فرد را بهبود بخشد.
دبیر انجمن تحقیقات طب سنتی ایران روز جمعه در این زمینه به خبرنگار گروه اجتماعی ایرنا گفت: طب سوزنی‌ كه مجموعه ای از طب چینی می باشد با سابقه و قدمتی هزار ساله یك مكتب علمی به شمار می رود.
دكتر" مهدی میر غضنفری" افزود:‌شاید بتوان استفاده از طب سوزنی را یكی از قدیمی ترین و در عین حال كاربردی ترین روش های طبابت دانست كه در حال حاضر در قرن 21 مورد استفاده قرار می گیرد.
وی ادامه داد:به دلیل مطالعات و كارهای بسیاری كه بر روی طب سوزنی صورتر گرفته‌به عنوان یك طب مستقل شناخته شده است.
وی مهمترین اثرات طب سوزنی راتسكین درد، اثری آرامش بخش در روح و روان،‌
عنوان كرد و گفت:‌ در بدن انسان، نقاطی وجود دارد كه با فشردن، ‌تحریك و سوزن زدن پاسخ و واكنش هایی مشاهده می شود كه می توان اثرات آن را در اعضای بدن به وضوح دید.
وی با بیان اینكه تمامی این واكنش ها از طریق تحریك اعصاب توسط سوزن ها صورت می گیرد و آرامشی در بدن فرد پدیدار می شود گفت كه ‌نتایج این موضوعات از نظر علمی به اثبات رسیده است.
به گفته وی " درتمام مراحل وارد كردن سوزن ها در نقاط مختلف بدن دارای قانون و یك اطلس ویژه هستند" و پزشكان متخصص در این طب به خوبی می دانند كه هر كدام از نقاط بدن به عنوان مثال یك نقطه مشخص در پوست برای بهبود سیستم گوارش خوب هستند.
به گفته میر غضنفری میزان فراگیری طب سوزنی همانند عمل حجامت بسیار فرا گیر شده اما برای كسب بازدهی مطلوب باید این كار به دست افراد متخصص و با حوصله و دقت زیادی انجام شود.


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر